Zničiť slobodu?

Autor: Mária Šandalová | 23.2.2011 o 19:16 | (upravené 23.2.2011 o 19:42) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  940x

Existuje sloboda? Nie. Ako môže existovať niečo, čo nikto nikdy nezažil, nevidel. No nemôže. Tak neviem kvôli čomu majú ľudia stále potrebu riešiť slobodu, je to obyčajné slovo, ako napríklad kečup. Až na to, že ten existuje a má aj zmysel.

Sloboda. Rozporuplná téma. Pýtala som sa mnohých ľudí a počula som rôzne názory. Áno existuje, nie neexistuje, "ja som slobodný a šťastný" a blablabla...

Veď..Čo je sloboda? Ja si ju predstavujem ako vietor. Ide si kam chce, kedy chce, nieje od ničoho závislá, ničomu sa neviaže, žije zo dňa na deň, neplatí účty, nekupuje rožky a nemusí chodiť ani na wc.

Toto existuje? To je maximálna sloboda, aspoň podľa mňa.....A to nezažijeme nikdy.

Sloboda zvierat. Ktoré zviera je slobodné? Buď je zavreté v klietke, kňučí a musí sa pýtať von. Ak žije voľne v prírode, tak tiež musí dávať pozor na svoj život a utekať napríklad pred poľovníkmi.

"Som slobodný, žije sa mi skvele" Jasne, čo z toho, čo ten človek robí je slobodné? To, že sa rieši s kadekým? Alebo sa nerieši? Aj tak nieje slobodný, pretože stále musí robiť všetko to, čo robia všetci.

So slobodou sa mi spája slovo "potreba". To je presne tá vec, ktorá nás núti konať. Prečo? Práve preto, že každý človek to má v svojej podstate, v podstate živej bytosti. Či už primárne alebo sekundárne potreby, všetko to patrí k ľuďom. A potreba so slobodou dokopy určite nejde, to nefunguje. Čo z toho vyplýva? Kým sme živé bytosti a máme svoje potreby a potreby spoločnosti, tak slobodní nebudeme nikdy.

Slobodný... Asi by som to prirovnala k slovu nezávislý. Áno, to je ono. Každopádne si myslím, že sloboda nejestvuje. Existuje len možnosť slobodne si vybrať a zaviazať sa svojmu rozhodnutiu.

Poznám veľa ľudí túžiacich po slobode. Ale povedzme si to narovinu. Je to len slovná hračka, ktorá sa používa ale nieje v skutočnosti reálna. Tak na to radšej všetci zabudnime, alebo najlepšie bude, ak si to všetci vymažeme so slovníka. Bude sa nám, mne, a dokonca aj vám ľahšie žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Predražené predsedníctvo a kauzu Evka prešetrí NAKA

Na polícii bola desiateho januára vypovedať Zuzana Hlávková. Stalo sa tak ešte predtým, ako bol prípad posunutý elitným policajtom.

KOMENTÁRE

V politike, tak ako v hazarde, je výsledok vopred jasný

Aké osoby sú v pozadí hazardu?


Už ste čítali?